9 лесни и бързи стратегии, как да помогнете на детето ви да слуша, какво казвате.
- Екатерина Велева
- Feb 22, 2018
- 3 min read

Днес ще ви споделя 9 лесни и бързи стратегии, как да помогнете на детето ви да слуша, какво казвате.
Кажете какво искате от детето само веднъж
Ако детето ви знае, че когато искате да дадете указания, обичайно се повтаряте по 3-4 пъти, преди наистина да го кажете сериозно , то със сигурност ще чака сериозното ви послание.
За това е важно тонът на гласа ви бъде наистина в съответствие на думите ви.
2. Говорете на нивото на детето
Проучвания са доказали, че когато детето е ангажирано с някаква дейност, като игра, четене или нещо друго, често не обръщат внимание на това, какво се случва около тях. Детето има ограничено осъзнаване на периферната среда.
За това не очаквайте то да ви регистрира от другия край на стаята или по-близо. Застанете на неговото ниво, като сте сигурни, че сте грабнали вниманието му и сте установили контакт с очите му.
3. Говорете ясно и кратко
Колкото по-кратко и ясно е посланието ви, толкова по-вероятно детето ви да разбере какво искате. Детето се обърква от дълги инструкции.
4. Предупредете детето какво предстои
Не е ли изнервящо, когато някои от семейството поиска помощта ви точно по средата на някое ваше занимание, например когато готвите или си взимате душ? Със сигурност си казвате: „Точно сега ли?“
По същият начин се чувства и детето. Когато е по средата на игра, доста се разтройват когато родителя реши,че е време да си тръгва от детската площатка или е време за сън.
За да си спестите голямото разочарование на детето, просто го предупредете 5 мин преди да го откъснете от заниманието му. Можете даже да се включите и да му помогнете да приключи това, което е започнало, припомняйки му, какво ще правите след това.
5. Слушайте и бъдете пример
Ако си гледате телефона докато детето се опитва да ви покаже играчката си или се опитва да ви каже нещо, вие му демонстрирате как точно да се държи когато вие му говорите.
Бъдете пример за детето. Всички знаем, че то копира родителите, просто мечтае да бъде като тях. Обръщайте внимание на това какво правите и казвате.
6. Говорете по-тихо
Колкото по-шумно става детето ви, толково по-тихо е добре да му говорите. Все едно му казвате някаква тайна. Когато детето неможе да ви чуе, то някакси се настройва според вашият тон на гласа.
7. Обмислете отново границите си
Кое всъщност е най-важно за вас. Има ли значение дали детето ще си измие зъбите веднага след като сте му казали или може след 15 мин. Вашите граници са важни, но ако поставите нещата така: „Можеш да си измиеш зъбите сега или след 15 минути.“ Това ви спестява понякога една битка и в същото време вие позволявате на детето да се почувства значимо,след като има избор за действие.
8. Създайте си ежедневни навици
Колкото повече ежедневието ви е изпълнено с последователни действия, толкова по-лесно ще бъде комуникацията ви с детето. Примерно ясни действия преди хранене, напускане на къщата, лягане и др. Това кара детето да се чувства спокойно, че знае какво предстои. Колкото повече знае какво се очаква от него, толкова повече ще ви сътрудничи в ежедневието.
9.Пейте
Музиката е мощно средство, което можете да използвате, когато детето не ви слуша. Може да подобри настроението му, да грабнете вниманието му и така да му помогнете да ви съдейства в това, което искате да направи. Музиката помага на мозъка да обработи и следва инструкции, когато детето е пяло.
И не на последно по важност е възможността да се забавлявате заедно с детето, докато пеете с цяло гърло J
Ако статията ти е харесала, можеш да се абонираш безплатно за рубриката "Часът на мама", в която ще получаваш и други полезни статии.
Kommentare