Какво се крие зад желанието на детето да има нова играчка?
- Екатерина Велева
- Feb 13, 2018
- 2 min read

В трудовете си Франсоаз Долто казва, че потребностите на децата следва да се задоволяват, но желанието невинаги. Какво означава това?
Например, когато детето ви иска бонбони, то всъщност няма нужда от тях. Бонбоните са неговото желания, а не потребност. То иска бонбон заради удоволствието да се занимават с него, да му говорят, да му покажат, че го обичат.
Много е интересно, когато установим, че ако кажем на детето: „А, така ли, добре, какъв да бъде бонбонът? Червен ли?“, ако му говорим за вкуса на -бонбона, за цвета - дали е червен или зелен, дори можем да нарисуваме бонбони, детето забравя, че е искало да яде бонбон! В същото време ние сме прекарали много приятен момент!
То идва да ви поиска нещо, иска да говори за това. Използвайте тези възможности за разговор с него. Ще ви дам пример за да стане по-ясно. Майка и дете се спират пред витрината на магазин за играчки, детето казва: „Ах, много бих искал да имам камион.“ Майката отговаря: „О, не, невъзможно е, нямам пари. Бързо, бързо, да не гледаме“ . Тя не иска то да се изкушава, а всъщност това е да живееш. Да живеем означава да посочваме с думи това, което ни привлича, и да го обговаряме.
Ако тази майка знае това, тя би подходила по следния начин: — Харесва ли ти това камионче? — О, да. — Какво му е хубавото? — Има червени колела. — Да, добре, но червените колела могат и да не се движат. Това не е картинка. Камионът трябва да може да върви. Да влезем в магазина да го пипнеш. Днес ще го погледнем, но нямам пари да го купя. — Искам го, искам го! Не мога, това е. Ако предпочиташ, да не влизаме да го видим отблизо и да го докоснеш. — Искам, искам… Когато детето вижда, че майка му е категорична: „Не можем да го купим, но ще поговорим за него“ и т.н., то се успокоява. Това, от което то има нужда, е да сме съпричастни с желанието му да има камион, да сме съпричастни с надеждата, и е лошо, ако майката обезцени неговото желание.
Трябва винаги да се подкрепя желанието на детето, винаги. „Не е възможно да стане, но ти имаш пълното право да го желаеш.“
Желанията се различават от потребностите по това, че те могат да се обговорят и задоволят по въображаем начин. Потребностите са необходими за оцеляването, за здравето или за тялото.
Ако статията ти е харесала, можеш да се абонираш безплатно за рубриката "Часът на мама", в която ще получаваш и други полезни статии.
Comments