Детето ми е инатливо! част 3
- Екатерина Велева
- Feb 13, 2018
- 2 min read

Днес ще ви споделя един лесен начин да накарате детето да ви сътрудничи.
Представете си за момент, че отивате на работа и в мига, в които пристигате шефа ви започва да казва:
"Не пипай тези неща.“
"Престани да се мърдаш докато стоиш на стола си.“
"Колко пъти да ти казвам да не правиш това така?“
"Не, сега няма да правим това.“
"Подреди си бъркотията.“
Бррррр. Определено няма да го понасям.
Обърнете внимание, дали не забранявате и правите забележки постоянно на детето. Ако пък ли ви е трудно самонаблюдението, обърнете внимание как вашите близки му говорят. Със сигурност е от загриженост към него, но каква свобода му оставяме за действие, когато постоянно му казвате какво да НЕ прави?
И така, по същество. Когато сте с детето си има един много лесен начин да го окуражите да ви слуша, да ви сътрудничи и все пак да се придържате към границите, които му поставяте.
Заменете „НЕ-то“ с „ДА“
Когато искате да кажете „НЕ“, фокусирайте се върху това, какво детето може да направи. Когато казваме на детето да не прави нещо, то го чува, но незнае каква е алтернативата на „НЕ-то“. За това или ще се опита да направи нещо различно или ще ви игнорира. В тези случай е добре да му кажете, какво може да направи, ето и няколко примера:
Вместо „Няма да ядеш повече сладолед.“, опитайте с „Можеш да изядеш една ябълка, ако си още гладен/на.“
Вместо: „Слизай от масата веднага.“ , опитайте с „ Можеш да седнеш на стола или да седнеш на дивана.“
Вместо: „Престани да хвърляш храна.“ , опитайте с „Можеш да сложиш храната в устата си или да слезеш от масата, ако си се нахранил/а.“
Вместо: „Не късай цветята.“ , опитайте с „Можеш да погледаш цветята и да ги докоснеш. Ако искаш да си играеш с нещо, хайде да отидем при играчките ти.“
Вместо: ”Не ме удряй.”, опитай с „Може да удариш тази възглавница.“
Вместо: ”Не хвърляй топката.”, опитай с „Можеш да я търкулнеш или да излезеш навън да я хвърляш.“
Вместо: „Не можеш да отидеш на улицата.“, опитай с „Можеш да ме хванеш за ръка или да вървиш на тротоара.“
Вместо: „Казах ти, че няма да ти купувам играчка днес.", опитай с “Можеш да сложиш тази играчка в списъка за подаръци за рожденният ти ден или Коледа.“ В тези случай, когато детето иска играчка, също е добре да поговорите за желанието на детето, ще разбере повече от статията "Какво се крие зад желанието на детето да има нова играчка?".
Но... почакайте...искам все пак да поясня. Разбира се, има много ситуации, в които е необходимо да кажете“Не“ и в това няма нищо лошо. Но идеята тук е, че колкото по-малко използвате думи като „Не,“ „Недей,“ или „Неможеш“, толкова по-ефективни ще бъдат, когато е неизбежно. Например „Не пипай контакта“ или „В контакта не се бърка“, разбирате ме за какви ситуации говоря.
Ако статията ти е харесала, можеш да се абонираш безплатно за рубриката "Часът на мама", в която ще получаваш и други полезни статии.
Comments