top of page

Детето ми е инатливо!

  • Екатерина Велева
  • Jan 28, 2018
  • 4 min read

Напоследък често срещам майки, които повтарят едно и също: детето ми е станало ужасно, много инатливо, не ме слуша, любимата му дума е „НЕ“ и т.н.. Това е съвсем нормално, детето е навлязло в нова фаза от своето развитие, както психолозите я наричат „фазата на Аз-а“, т.е.детето вече разбира че е отделна личност от мама. Сега то изпробват до къде могат да се простират неговите граници. И така, теория много, но нека говорим по същество.

Моето дете също е навлязло в тази фаза и за мен е изключително интересно и важно да знам как може да премине по най-здравословния начин за него, а и за мен самата. Реших да направя проучване на различни методи за справяне и преминаване през инатливия период, които искам да споделя с всички майки, които също като мен се интересуват и търсят подходящи начини за справяне.

И така, както вече казах, много майки се оплакват, че децата им просто не искат да чуят и правят нищо от това, което им се казва. Дори и най-обикновените неща се посрещат с отказ, като да си измият ръцете, да седнат да се нахранят на масата, да си обуят обувките , да си легнат навреме и т.н.

Това е най-трудната част, защото всичко това, се отразява на връзката ни с детето. Като добавим нашата работата, домашните задължения и всичко, което имаме да свършим за деня плюс моментите, в които детето е пред телевизора или таблета ни отдалечават емоционално от него.

От това следва, че една от основните причини детето да не ни слуша се дължи на тяхното огромно желание да усещат емоционална близост с родителите си. Но, за съжалние, детето няма все още тази способност да осъзнае и комуникира това с нас и да ни кажат: „Хей мамо/тате, аз не се чувствам емоционално свързан с теб, имам нужда да прекараме време заедно“. И какво прави детето вместо това?

То ви предизвиква, то отказва, то се тръшка, защото и това е начин да му обърнете внимание и да се ангажирате с него. Почти винаги, когато действа отказвайки да се облече, да си измие зъбите, да си легне или каквото и тревиално нещо да измисли в настоящия момент ,е защото иска вашето внимание, ръководство или помощ.

И тук идва ред на практичната част. Искам да споделя с вас 3 стъпки за изграждане на емоционална връзка с детето, защото силната връзка по между ви ще го накара да ИСКА да ви слуша:

Стъпка 1: играйте си с детето

Знам, че понякога нямаме време да си играем с детето, но ако се опитате да практикувате това за следващите 5 дни, ще видите голямо подобрение във връзката ви с него. То ще стане по-чуващо какво му се казва и с радост ще иска да ви сътрудничи.

Всички деца обожават да си играят. Това е техният начин да учат нови умения като започнем от разрешаване на проблеми, фокусиране и креативност до създаване и укрепване на взаимоотношенията с другите.

Ако искате настройте си таймер за 15 мин, отстранете всичко, което може да ви отнеме вниманието от детето в този момент, седнете на пода и играйте с него.

Стъпка 2: утвърждаване

Повече от всичко на света, детето ви иска да се чувства разбрано от вас. Давайки му вашето утвърждение и разбиране вие го печелите всеки път.

Какво имам предвид под утвърждаване, просто да описвате какво прави и как се чувства детето във свеки един момент когат о играе, храни, прави нещо или изпитва някакво чувства. Без въпроси, просто наблюдавате и комуникирате това на детето. Правете това по няколко пъти на ден и ще видите резултатите. (Когато синът ми ме чуе да му говоря така, понякога се усмихва доволно, въпреки че е зает с нещо J).

Ето няколко примера:

Пример 1: ти си взел синия пастел и рисуваш напред и назад. Сега рисуваш гръгове. Ти работиш доста усилено за да направиш своята картина точно както искаш.

Пример 2: ти си взел вилица и се опитваш да си набодеш парченце ябълка. Сега успя, но сега парченцето падна от виличката. Изглеждаш доста съсретодочен. Много обичаш ябълки.

Пример 3: това е трудно за теб. Неискаш да споделиш камиончето си с брат си. Искаш всички играчки само за теб.

Пример 4: ти неискаш да облечеш червената блуза на цветя. Ти разглеждаш гардероба си. Изглежда, че искаш нещо различно да облечеш.

Стъпка 3: спазвайте магическото съотношение 5:1

Чували ли сте за д-р Готмън и неговата теория за баланс във взаимоотношенията? Това е една високо ефективна стратегия за подобряване и изграждане на емоционална връзка.

5:1 означава, че за всяко негативно обръщение към детето е необходимо да изкажете 5 позитивни неща, за да балансирате и да се свържете с него.

С други думи, тък като ние сме просто хора и ще се случва да кажем или направим нещо, което ще нарани емоционално детето, ако съумеем да спазваме статегията 5:1, връзката ни с детето ще е силна и балансирана.

Когато видите поведение, което вие харесвате,изкажете го, наименувайте го. Използвайте позитивни и окуражаващи фрази, които описват неговите силни черти.

Ето няколко примера: „Ти го направи сам!“, „Виждам, че ти наистина се опитваш“, „Ти работи доста усилено за това“, „Гордея се с теб!“, „Това беше много творческо!“, „Ти беше много мил да споделиш играчките си с твоите приятели!“, „Ти стоя на масата докато не се нахрани!“, „Ти почисти след себе си!“

Уау! Това беше доста! Сега можеш да си поемеш въздух и да си починеш за малко J

При мен това работи, ще се радвам и ти да споделиш в коментар своя опит!

Надявам се да успея другата седмица да публикувам още от моите открития по темата за инатливите деца!

До скоро!

С пожелания за повече свързаност с детето!

Екатерина


 
 
 

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square

2015 Ekaterina Veleva

 

 

Wix.com

bottom of page