top of page

Успяваме ли да бъдем успешни като майки, съпруги и работещи жени едновременно?

  • Екатерина Велева
  • Nov 1, 2017
  • 4 min read

В майчинство съм от година и три месеца и това породи много въпроси в главата ми. Доста мисля напоследък за съчетаването ролите на майка, съпруга и работеща жена

и пффф... осъзнавам, че никак не е лесно (smile).

Откакто родих, съм отдадена изцяло на сина си, живота ми се промени на 180 градуса (следващите редове в никакъв случай не ги приемайте като оплакване). От жена, която е социална, обича да работи, пътува, обучава, преподава, спортува, грижи се за външния си вид, отделя време за себе си сутрин за женски практики, се превърнах в майка-домакиня. Сега готвенето, прането,гладенето, поддържането на дома ми и грижата за детето са приоритет. Времето сутрин вместо за женски практики го отделям в опити да си наваксам със съня, защото моето дете все още се буди през нощта, а през деня спи горе-долу по един час. Взех решение сама да приготвям храната му, защото държа да се храни здравословно и да си призная, никак не е лесно, но това е моят избор. Опитах се да спортувам в домашни условия, но изгубих мотивация. Последното ми ходене на фризьор се състоя в това да му се обадя, за да ми направи боята и да се боядисам вкъщи, а подстригването-друг път. А съпругът ми, милия, колкото търпелив и проявяващ разбиране, на моменти ми напомня, че съм го позабравила. Факт. Признавам. Иска ми се и аз да имах една свободна, вълшебна баба, която да взима за някои друг час малкия, за да мога да имам време за себе си и мъжа ми, но уви, нашите майки доста работят. Това е една малка част от ежедневието ми. Но това, което ме измъчваше беше, че неуспявах и да работя. Освен това, изворът ми от идеи и желание за работа беше секнал. Усещах как нямам енергия да се върна към писането и правене на събития. Нямах никаква сила отново да се захващам с работата си. Чувствах се много изгубена. Бях вложила в себе толкова много време, енергия и средства за да се реализирам като треньор и консултант, а не се виждах повече в тази светлина. Аз не се бях обучавала, не бях чела нищо ново, нямах идеи, празнота, как ще се върна? Виждах как жени като мен с малки деца продължаваха да работят,а аз бях зациклила. Блъскайки главата си в тези мисли, се утешавах, че тези две години ще се посветя на детето си, че това време няма да го върна и един ден ще съм благодарна за това. Цял живот ще работя. Казвах си, че трябва да се успокоя и да не се тревожа. За момент успявах да се почувствам добре, но след някой друг ден отново започвах да се измъчвам.

Докато един разговор с моята приятелка и колежка Ирина не ме просветли (eдна от темите, в която Ирина е много добра е да помага на жените да открият мисията в живота си). Та, разказах й всичко гореописано, като добавих, че няма да се връщам към работата си,защото явно вече не е „моето“. Тя се засмя и ме попита:

  • Ти добре ли си? Нали съм те слушала и съм ти чела нещата, това е твоята мисия и не можеш да ме убедиш в противното.

Няма да изпадам в подробности, защото говорихме около час, но това беше достатъчно за да преусмисля нагласата си към всичко. Първо осъзнах, че очаквах от себе си твърде много и не оценявам това което правех (това не е нещо ново). Приятелки около мен също с бебета, все ми се чудеха как успявам да се справям сама с всичко, та и готвенето на детето. Разбира се, това минаваше покрай ушите ми и не обръщах внимание на думите им. В моята глава беше „Аз не успявам да се справям, щом не мога да организирам част от времето си и да работя“. Второ, връщането ми към работата може да стане плавно и по малко. Няма как сега да отделям целият си ден за писане в сайта, фейсбук, правене на уебинари и събития на живо. Сега имам дете и сiтуацията ми е друга. Времето ми е ограничено. Точка. Трето, имам толкова теми, които искам да споделя. През тази година успях да се сертифицирам по метода Монтесори за деца от 0-6 години. Това, че не съм ппосещавала повече обучения, не означава, че трябва да се линчувам и смятам за поглупяла. Всъщност майчинството само обогати опита ми, защото, на кому е нужна само суха теория и празни приказки? И в заключение искам да кажа ,че понякога, даже ако сте като мен винаги, искаме прекалено много от себе си, но обстоятелствата се променят и е добре и ние да променим очакванията към себе си. Така ще намалим нивото на стрес и чувството, че не сме достатъчно добри. Само тогава може да започнем да действаме с темпото, което в момента можем. По-добре да направим поне някакви действия, които са по-добър вариант от бездействието, стига те са постоянни и с времето ще се натрупват и дадат резултат. И най-важното - да ценим себе си! Кога за последно си каза "браво моето момиче, ти си супер, "справи се чудесно"? А вие как съчетавате майчинстовото с творчеството/работата? Терзаете ли се като мен, че не сте достатъчно добри във всичко? Изисквате ли твърде много от себе си?

Ще се радвам да споделите вашият опит!


 
 
 

Comentarios


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square

2015 Ekaterina Veleva

 

 

Wix.com

bottom of page